78 rocznica Akcji Kutschera

W dniu 1 lutego w ramach szkolnego wolontariatu, 8 naszych uczniów z klasy VII b, VII c, VII d, VIII a i VIII c uczestniczyło w uroczystościach z okazji 78 rocznicy Akcji Kutschera organizowanej przez Polski Związek Kombatantów.
Akcja Kutschera to udany zamach żołnierzy specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, który został dokonany 1 lutego 1944 roku w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Operacja była najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru.
Nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej mszy św. w Katedrze Polowej WP oraz w uroczystościach składania wieńców przy kamieniu w Al. Ujazdowskich, gdzie dokonano zamachu, miejscu rozstrzelania warszawiaków w dniu 2lutego 1944 roku jako odwet za udany zamach, przy szpitalu Praskim, w którym lekarze operowali rannych w akcji żołnierzy oraz na moście Śląsko – Dąbrowskim w miejscu skoku do Wisły „Juno” i  „Sokoła”.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z tego wydarzenia, której autorami są Justynka, Mateusz i Szymon z kl. VII d i VII c